De grutto profiteert van het agrarisch natuurbeheer van boeren in de Krimpenerwaard.

De weidevogelpopulatie is in de gebieden van de Krimpenerwaard met agrarisch natuur- en landschapsbeheer, (ANLb) sinds 2020 gestabiliseerd. En daarmee komt een einde aan de daling van het aantal weidevogels in het agrarisch gebied. Voor de NNN-gebieden in de Krimpenwaard, die speciaal voor de weidevogels zijn ingericht, zet de daling door tussen 2018 – 2023.
Dat blijkt uit een analyse van Weidehof Krimpenerwaard van het onderzoek van het ecologisch adviesbureau Van der Goes en Groot, dat in opdracht van de provincie Zuid-Holland driejaarlijks de weidevogels telt/monitort. Ze doen dat in drie gebieden in Zuid-Holland: Haaglanden, Midden-Delftland en de Krimpenerwaard. Van der Goes en Groot concludeerde een terugval van de grutto in de Krimpenerwaard vanaf 2018 - 2023 met 31%. Weidehof Krimpenerwaard, dat afspraken met boeren maakt over het ANLb, dook in de cijfers in de zoektocht naar een verklaring. Het leek immers in het agrarisch gebied met ANLb best redelijk te gaan. Dus welke gebieden in de Krimpenerwaard zorgen dan voor deze dramatische daling? Het ecologische adviesbureau onderzocht vier typen gebieden, waaronder die met ANLb en NNN. 

‘’Broedsucces blijft zorgwekkend’’
Volgens Jort Verhulst, beleidsmedewerker natuur bij de provincie, is het bekend dat ingerichte weidevogelgebieden nog niet optimaal functioneren. Dat bleek ook uit eerder onderzoek van de provincie naar de kuikenoverleving. Op basis van de bevindingen van Weidehof hebben ze de onderzoeksresultaten uit de twee andere gebieden, Haaglanden en Midden-Delfland, nogmaals tegen het licht gehouden. Verhulst: ,,De dichtheid van de populatie boerenlandvogels is ook daar in natuurgebieden hoger dan in gebieden met ANLb-beheerpakketten. Maar er is in die natuurgebieden minder sprake van een daling in de afgelopen jaren zoals in de NNN gebieden van de Krimpenerwaard.’’
Buiten de Krimpenerwaard is de stabilisatie van weidevogels in gebieden met ANLb zo zichtbaar, aldus Verhulst. Op basis van deze gegevens kan hij niet zeggen dat ze met het ANLb het instrument in handen hebben om de dalende trend van de weidevogels in Zuid-Holland te keren. Verhulst: ,,Los daarvan blijft het broedsucces van de grutto over de hele linie in de provincie nog steeds ‘zorgwekkend’. De aantallen hollen achteruit en dat is niet echt geruststellend.’’

Eén zwaluw maakt nog geen zomer, weet ook directeur Mariëlle Oudenes van Weidehof. ,,En ja, het klopt dat het ANLb sinds 2018 met 22% in oppervlakte is gestegen, maar vanaf 2020 zien we ook een herstel van het aantal weidevogels per hectare. Dat blijft natuurlijk goed nieuws voor onze boeren die zich inzetten voor de weidevogels’’, aldus de directeur. Op basis van eigen tellingen schrijft het collectief al enkele jaren (licht) zwarte cijfers en afgelopen jaar noteerde het in het jaarverslag zelfs een kleine stijging van het aantal grutto’s.
Oudenes hoopt dat de resultaten in de Krimpenerwaard aanleiding zijn om inhoudelijk nog eens goed te kijken naar de inrichting van NNN-gebieden. Er gaan miljoenen euro’s om in de realisatie van natuurgebieden in de provincie en ook voor het ANLb nemen de budgetten toe. ,, Het is belangrijk dat het geld op de juiste manier wordt besteed’’.

Tunnel visie
De gemeente, het waterschap, de Provincie, TBO’s en collectieven. Allemaal zijn ze bezig met het inrichten en beheren van het landschap. Desondanks houdt iedereen zich volgens Oudenes bezig met z’n eigen taken. Ze spreekt van een tunnelvisie. ,,Het wordt tijd dat de luiken opengaan en we niet alleen in beheer en uitvoering samenwerken, maar elkaar ook op beleids- en bestuurlijk niveau weten te vinden. Daartoe moeten we wel over onze schaduw heen durven stappen. Alleen dan maakt de grutto een kans!!’’

 

ANLb_staafdiagram_met_hectares.png